REGISTRUOTIS

2018-10-19 09:36 Susitikimas su profesoriumi Liudu Mažyliu (0)

kraziai1253

Spalio 17 – ąją Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre vyko susitikimas su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi, politologu, visuomenės veikėju Liudu Mažyliu. Pasiklausyti jo pasakojimų apie Vokietijoje surastą 1918 m. vasario 16-osios Lietuvos Tarybos 20-ies narių pasirašytą Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo nutarimą susirinko Kražių miestelio ir apylinkių gyventojai, Kražių Ž. Liauksmino gimnazijos mokiniai ir jų mokytojai.

Prof. Liudas Mažylis klausytojams nuosekliai dėstė visą Lietuvos nepriklausomybės siekio istoriją. Jo žodžiais, tai vyko ne tik Vilniuje ir ne tik Signatarų namuose. Mūsų valstybės kūrimo procesas buvo ilgalaikis. Reikšmingi ano meto karo padariniai ir visuomenės įvykiai skatino tautinius jausmus. Jau 1917-ųjų liepą lietuvių veikėjai iškėlė Lietuvos nepriklausomybės klausimą. Tarp profesoriaus parodytų dokumentų – Jurgio Šaulio ranka anuomet surašytas reikalavimas Vokietijos kancleriui leisti sušaukti Lietuvos Tarybos konferenciją Vilniuje. Konferencija vyko rugsėjo 18–20 dienomis, ji slaptu balsavimu išrinko 20 delegatų sprendimams priimti. Tarybos deleguoti asmenys buvo iškilūs ir išsilavinę žmonės – teisininkai, kunigai, gydytojai, inžinieriai.

Šiuo metu prof. Liudas Mažylis tęsia darbus, kuriuos nulėmė jį išgarsinęs atradimas Vokietijos archyvuose, Vasario 16-osios akto originalas – tyrinėtojas dalyvauja projekte, kuriame rekonstruojami svarbiausi įvykiai, nulėmę Lietuvos valstybės atkūrimą 1918-aisiais. Iš dalies apie šį laikotarpį jis pasakoja ir studentams, dėstydamas paskaitas apie Lietuvos politinę sistemą ir politikos tradiciją Vytauto Didžiojo universitete. Profesorius ir toliau planuoja tyrinėti 1917–1918 metų įvykius, be to, Vokietijos archyvuose yra daugiau radinių. Taip sako juose pasižvalgęs ir aptikęs svarbiausią mūsų valstybės dokumentą prof. L. Mažylis. Apskritai dokumentų visuma labai išbarstyta įvairiuose archyvuose ir bylose. Dabar reikia tikėtis surasti Lietuvos nepriklausomos valstybės pripažinimo dokumentų.

Projektas „Aš tikrai myliu Lietuvą!“, skirtas Lietuvos valstybės šimtmečiui paminėti (www.lietuva100.lt), rėmėjas Lietuvos kultūros taryba, organizatorius Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras.

 

Informacija ir nuotraukos Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centroJūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?